Opakovaně se mi v poslední době stalo, že na si maminky na kurzech nebo konzultacích stěžovaly, že je jejich děťátko bije a dělá naschvály? Znáte to taky?
A tak bych se s vámi dnes ráda na toto téma podívala.
Každý rodič se může dostat do situace, kdy jeho dítě reaguje agresivně – bije, kope, křičí nebo dělá naschvály. Tyto projevy mohou být pro rodiče nejen bolestivé, ale i psychicky náročné. Co za tímto chováním stojí a jak na něj reagovat, aby se situace nezhoršovala?
Nejčastější důvody, proč děťátko takto reaguje
Děti nejsou přirozeně zlé ani násilné. Pokud dítě bije nebo provokuje, obvykle tím vyjadřuje své emoce nebo něco potřebuje a zatím to neumí vyjádřit jinak. Mezi hlavní důvody patří:
- Frustrace a bezmoc – dítě ještě neumí efektivně vyjadřovat své pocity slovy.
- Touha po pozornosti – pokud má pocit, že je přehlížené, může se snažit přitáhnout pozornost „negativním“ způsobem. Znala jsem chlapečka, který se nechal i zbít od rodičů – jen proto, aby měl jejich pozornost.
- Napodobování – děti se učí nápodobou. Vidělo dítě agresivní chování v okolí, na obrazovce nebo u jiných dětí?
- Únava a přetížení – nedostatek spánku, hlad nebo přemíra podnětů mohou vést k podrážděnosti. Pokud za den dítě zažije hodně nových věcí – může být jeho hlavička přetížená, nestíhá vše zpracovat.
- Testování hranic – některé děti zkouší, co si mohou dovolit, a hledají jasné hranice. Objevuje se to zejména v období, kdy se začne rozšiřovat kruh rodiny (dítě začne chodit s maminkou do herničky/do školky, začne ho hlídat kamarádka/babička/chůva, rodiny se s dětmi navštěvují..). Dítě si najednou začíná uvědomovat, že různí lidé reagují jinými způsoby než je zvykem u nich doma. Proto se potřebuje ujistit jak to vlastně je, a proto vás opakovaně vystavují nepříjemným situacím a zkoumá vaše reakce.
Jak reagovat, když dítě uhodí nebo provokuje?
- Zachovejte klid – Křik nebo fyzická odpověď situaci jen zhorší. Zhluboka se nadechněte a mluvte klidně.
- Zastavte násilí okamžitě – Jemně, ale pevně dítěti zastavte ruce/nožičku: „Stop, to bolí! Prosím, ihned přestaň do mě rukama bouchat/ kopat nožičkama.“ Je důležité říci, co přesně má přestat dělat. Když mu řekneme jen přestaň – dítě neví co konkrétně nám vadí!
- Dejte najevo emoce – Řekněte dítěti, jak se cítíte: „To mě bolí, když mě biješ. Jsem z toho moc smutná a naštvává mě to.“
- Pomozte mu vyjádřit pocity slovy – „Vidím, že jsi naštvaný/á. Chceš mi říct, co tě trápí/co bys potřeboval/a jinak?“
- Stanovte jasné hranice – „Můžeš se cítit naštvaný/á. Každopádně je důležité řešit to bez ubližování druhým nebo ničením věcí.“ Já osobně mám 3pravidla:
a) bez ubližování sobě
b) bez ubližování druhým
c) bez ničení věcí - Nabídněte jim vhodné alternativy – „Můžeš bouchnout do polštáře, dupnout nohama, zakřičet si směrem k oknu jako lev nebo mi říct, že jsi naštvaný/á.“
- Nedávejte příliš pozornosti negativnímu chování – Pokud dítě dělá naschvály, může pomoci nereagovat přehnaně, aby se nenaučilo získávat pozornost tímto způsobem.
- Oceňujte a zaměřujte se spíše na pozitivní chování – Když dítě zvládne frustraci bez fyzického útoku, pochvalte ho: „Líbí se mi, jak jsi tuhle situaci vyřešil/a – že jsi za námi přišel/a a řekl/a jsi nám co tě trápí a že potřebuješ pomoc .“
Dlouhodobá prevence
- Učte dítě pracovat s emocemi – Pojmenovávejte pocity a učte ho zvládat je jinými způsoby (např. hluboké dýchání, počítání do deseti).
- Dopřejte dítěti dostatek pozornosti – Když se cítí milované a vnímané, nemá potřebu si pozornost vynucovat.
- Buďte konzistentní – Dítě potřebuje jasná pravidla a důslednost.
- Vyhýbejte se fyzickým trestům – Dítě se pak jen učí, že síla je způsob řešení problémů.
- Hledejte příčinu chování – Zamyslete se nad tím, zda dítěti něco nechybí (spánek, klidné prostředí, méně podnětů).
Dítě, které bije maminku nebo dělá naschvály, nejedná „naschvál“, ale vyjadřuje svůj vnitřní svět. Na rodiči je, aby mu ukázal lepší způsoby, jak zvládat frustraci a komunikovat. Klid, důslednost a pochopení jsou klíčem k tomu, aby se situace postupně zlepšila.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Pokud se agresivní chování opakuje často, zhoršuje se nebo dítě projevuje extrémní výbuchy vzteku, může být užitečné obrátit se na dětského psychologa. Někdy dítě potřebuje odbornou pomoc při zvládání emocí.
Mějte krásné dny s vašimi dětmi 🙂
Jana
lektorka kurzů pro rodiče, terapeutka